Zajęcia plastyczne

Plastyka przedszkolaka

W świat twórczości plastycznej dzieci w wieku przedszkolnym wprowadzane są stopniowo: dużo rysujemy i malujemy, wydzieramy, wycinamy, lepimy, kleimy – po prostu uczymy się poprzez zabawę. Doświadczamy i eksperymentujemy z nowymi materiałami i narzędziami w pracy. Poznajemy różne rodzaje farb: plakatowe, akwarele czy akryle. A nimi maluje się czasem pędzlami, patykiem a czasem palcami. Czasem rozlejemy tusz na stolik albo poplamimy ubrania, ale najważniejsza jest zabawa, fantazjowanie, wymyślanie własnych tworów, mieszanie farb.  Uczymy się wyrażać opinię o naszych pracach. Rodzice zawsze mogą je zobaczyć na końcu zajęć.

Plastusiowe Studio

Do Plastusiowego Studia uczęszczają dzieci klas I-III SP. Na zajęciach wykorzystujemy różnorodne techniki: rysunek ołówkiem, pisakiem, kredką i tuszem, monotypie, malowanie gwaszem, temperami, plakatówkami, pastelami, tuszami, collage, masę solną, decoupage  itd. Tematyka prac jest bardzo szeroka. W nowy świat dzieci wprowadzane są krótką rozmową, pokazem ilustracji czy zdjęć z albumów. Podczas ich realizacji uczą się proporcji, zależności przestrzennych, doboru kolorystyki, kompozycji.

Podczas zajęć dzieci uczą wyrażania własnych opinii w gronie rówieśników. Stają się uważnymi obserwatorami otaczających zjawisk, widzą więcej szczegółów i barw wokół siebie. Poprawia się znacznie ich sprawność manualna, a przede wszystkim samoocena.
Poprzez takie działania stają się uczestnikami kultury - tworzą swoisty rodzaj dziecięcej kultury.

Techniki plastyczne

To zajęcia dla każdego, kto chce aktywnie i kreatywnie spędzać wolny czas. Kto chce otworzyć oczy na zwykłe, małe rzeczy, które mogą cieszyć. Kto chce poznać bogactwo i możliwości farb, kredek, papierów, sznurków, gazet itd. Tutaj najważniejsza jest gotowość tworzenia i fantazjowania, wyrażania siebie poprzez język plastyki.
To zajęcia dla dzieci w wieku 7 – 11 lat, które chcą poznać różne techniki plastyczne.

Działania plastyczne

Na zajęciach trzeba uzbroić się w cierpliwość. Tutaj nic od razu nie powstanie chyba, że w sferze wyobraźni. Uczestnicy zajęć (gimnazjum) tworzą w różnych technikach plastycznych, w tym preferowanych przez siebie. Realizują też tematy indywidualne.

Malarstwo

Zajęcia adresowane są dla młodzieży gimnazjalnej i uczniów szkół średnich zainteresowanych rozwijaniem własnych możliwości manualnych.
Na zajęciach uczestnicy tworzą w różnych technikach malarskich, w tym preferowanych przez siebie. Pracują w kredce, pasteli, akrylach, plakatówkach, akwarelach na różnym podłożu

Ognisko Pracy Pozaszkolnej w Andrychowie, 34-120 Andrychów, ul. Metalowców 10, Telefon: 33 432 27 60